Nekoć je adekvatna razina obrazovanja bila dovoljna za pronalazak odgovarajućeg radnog mjesta, no danas više nije dovoljno „samo“ biti fakultetski obrazovan.
Formalna edukacija (koja se odnosi na obrazovanje u školama, veleučilištima i sveučilištima) iznimno je važna priprema za suočavanje s budućim radnim zadatcima, no ne osigurava nam relevantne vještine i znanja koja su nam potrebna u kvalitetnom rješavanju radnih zadataka u poslovnom svijetu.
Određena razina formalne edukacije samo je preduvjet koji nas definira kao potencijalnog kandidata za radno mjesto. Razvojem poslovnih procesa u gotovo svim granama poslovnih područja, raste i potražnja za educiranijim i kvalificiranijim zaposlenicima, odnosno, očekuje se od kandidata da ulažu u dodatno obrazovanje.
Dodatna edukacija utječe na odluku poslodavca o zapošljavanju
Poslodavci preferiraju zaposlenike koji žele i mogu više od zadovoljavanja uobičajenih obrazovnih standarda. Nisu zadovoljni zaposlenicima koji su spremni „samo“ izvršavati zadane obveze, oni žele zaposlenike koji preuzimaju inicijativu za napretkom. Traži se spremnost i želja za učenjem. Cijene se izražene komunikacijske vještine, proaktivnost, samoinicijativnost, kreativno korištenje znanja te sposobnost razumijevanja i povezivanja.
Vladanje dodatnim znanjima i vještinama sve se više cijeni u odnosu na formalnu edukaciju. Osim toga, vrlo je važna i brzina usvajanja znanja te sposobnost savladavanja novih vještina. Dodatna (neformalna) edukacija pokazuje želju za napretkom i izvrsnošću, izdvaja vas iz mora posloprimaca na tržištu rada koji su „samo“ formalno obrazovani. Na taj način pokazujemo svoj stav, karakter te činjenicu da brinemo o sebi i svome napretku na poslovnom i privatnom planu.
Također, dobro osviješteni poslodavci sve više ulažu u dodatnu edukaciju svojih zaposlenika jer je to investicija koja se sigurno isplati. Za napredak pojedinca, ali i cjelokupnog poslovanja, potrebna su nova znanja, kao i kvalitetno korištenje i nadograđivanje postojećih znanja.
Izbor područja dodatne edukacije ovisi o našim ciljevima
Jasno postavljeni ciljevi uvelike će nam pomoći prilikom odabira područja na kojem se želimo dodatno educirati. Osim velikog broja specijaliziranih programa edukacije osobnog i poslovnog razvoja, dostupni su nam i različiti načini pohađanja programa (klasično, online ili kombinirano). Tako da je naša dodatna edukacija pod našom kontrolom i potpuno prilagođena našim željama i potrebama.
Proširiti područje interesa ili se usko specijalizirati na željenom području, mogućnosti je bezbroj. Svi smo svjesni činjenice da će i naš CV izgledati puno privlačnije kada će, nadopunjen dodatnim edukacijama, odavati stav osobe kojoj je stalo do vlastitog napretka. Za razvoj karijere potrebno je biti spreman stalno učiti i usavršavati se jer današnje (kao i buduće) radno okruženje zahtjeva kontinuirano stjecanje novih znanja i vještina.
Ostavi prvi komentar!
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.